ERNA ROSENSTEIN. POŁAWIACZ CIENI
Wystawa ilustracji wykonanych przez Ernę Rosenstein, 26.03.2022 - 07.05.2022 Fundacja Galerii Foksal, Górskiego 1A, 00-033 Warszawa;
W najbliższych dniach ukaże się książka "Poławiacz Cieni ", zbiór bajek Erny Rosenstein. Tomik zredagowany przez Jarosława Borowca, jest efektem współpracy Fundacji Galerii Foksal z Wydawnictwem Wolno, przy moim udziale. Ja (A.S) byłem tym dla którego napisana została większość bajek.
Historyjka o przygodach ślimaka i jego przyjaciół
„Poławiacz cieni” to zbiór, niemal wszystkich bajek, które udało się odnaleźć w archiwum domowym i Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Erna Rosenstein ilustrowała własne teksty – większość prac prawdopodobnie przepadła w wydawnictwach, do których je wysyłała.
W efekcie, do znacznej części bajek, brak oryginalnych ilustracji autorki.
W tej sytuacji, by nie tworzyć podróbek, czy stylizacji i aby książka miała jeden styl, wydawca zdecydował zamieścić w książce, współczesne ilustracje. Wykonała je Katarzyny Walentynowicz.
Wystawa natomiast pokazuje oryginalne ilustracje, tam gdzie się one zachowały, oraz ilustracje do tekstów innych autorów.
Najstarsze prace, to ilustracje Rosenstein, do wydanych w 1950 roku „Baśni – zagadek – łańcuszków z daleka i z bliska", autorstwa Wandy Markowskiej i Anny Milskiej.
Po raz pierwszy, jedną ze swoich bajek Erna Rosenstein, opublikowała zaraz po wojnie, w 1946 roku. Był to „Dziadzio Kleks", który ukazał się na łamach tygodnika dla dzieci i młodzieży Przyjaciel (nr 14/1946), zaskakująco nie był podpisany imieniem i nazwiskiem autorki.
Sowa z bajki o ślimaku
Zachował się tylko jeden rysunek do tej bajki, który jest prezentowany na wystawie. Poza ilustracjami do własnych bajek, są ilustracje do tłumaczeń wykonanych przez Artura Sandauera, czy poezji Juliusz Wita...
okładka tomiku
Tomik „Poławiacz cieni" daje wgląd w bajki, mniej znaną część twórczości artystki, która pozwala poznać niezwykły świat jej wyobraźni znany dotąd głównie z jej malarstwa i poezji.
Wystawę uzupełnia osiem rysunków w oryginalnej autorskiej oprawie, nadając pracom formę niezwykłych obiektów.
więcej w informacji prasowej,
przygotowanej przez Fundacje Galerii Foksal